Το  τελευταίο  κουδούνι  ήχησε   για  τους  μαθητές  της    Γ τάξης   την  Παρασκευή  17 Ιουνίου 2022,  με  την  ευκαιρία  της  τελετής  αποφοίτησης   της  σχολικής  χρονιάς  2021-2022, προς  τιμήν  τους.  Λίγο  πριν  τις  8:00 το  βράδυ, το  σχολείο  μας  φόρεσε  τα  γιορτινά  του  και   ξαναγέμισε  από  γνώριμες  φωνές  και  παρουσίες. Μέσα  σε  κλίμα  χαράς  αλλά  και  συγκίνησης,  μαθητές  και  καθηγητές  θυμήθηκαν   όμορφες  στιγμές   της  σχολικής  ζωής   και  αντάλλαξαν  ευχές  με  την  ευκαιρία  της  γοητευτικής  νέας  σελίδας  στη  ζωή  των  τελειόφοιτων  μαθητών.

Η  εκδήλωση  ξεκίνησε  με  σύντομο  χαιρετισμό  της  μαθήτριας  Μέρμηγκα – Ζαρκάδα  Σαββίνας  προς  τους  συμμαθητές  της.  Η  Σαββίνα  καλωσόρισε  τους  συνομηλίκους  της  στη  νέα  τους  ζωή   και  τους  ευχήθηκε  στις  νέες  δυσκολίες, που  ενδεχομένως  θα  είναι  και  περισσότερο  σύνθετες,  να  είναι  δυνατοί  και  να  μπορέσει  ο καθένας  να  καταφέρει  ότι  επιθυμεί.

Στη  συνέχεια  αποχαιρέτησε  τους  τελειόφοιτους  ο  Διευθυντής  του Λυκείου κ. Καρατώλος  Γιώργος,   ο  οποίος  στον  λόγο  του  αφού  έκανε  μια  σύντομη  αναφορά  σε  όμορφες  αλλά  και  δύσκολες  στιγμές  των  τελευταίων  χρόνων,  έδωσε  θερμές  ευχές  αλλά  και  συμβουλές  στους  πρώην πλέον  μαθητές,   ενόψει  της  ανακοίνωσης  των  βαθμών   των Πανελλαδικών  εξετάσεων, της  συμπλήρωσης  του  μηχανογραφικού  τους  δελτίου   αλλά  και  της   έναρξης  του  νέου  αλλά  και  “άγνωστα  δελεαστικού”  κύκλου  της  ενήλικης   ζωής  τους.

Ακολούθησε   η  παράδοση  των  Απολυτηρίων τίτλων  και   αναμνηστικού  έκπληξη  στους  μαθητές,   ενώ  η  βραδιά  συνεχίστηκε  με  διασκέδαση  μέχρι  αργά,  υπό  τους  ήχους  της  μουσικής  που  επιμελήθηκαν  οι  ίδιοι  οι   τελειόφοιτοι. Και  βέβαια,  όλοι  απόλαυσαν  τα  όμορφα  εδέσματα  σε  έναν   πλούσιο  μπουφέ   που  από  νωρίς  είχε  στηθεί  για  τις  ανάγκες  της  γιορτής.

Ήταν  μια  πολύ  ξεχωριστή   βραδιά  που  σίγουρα θα  μείνει  αξέχαστη  σε  όλους  τους  συμμετέχοντες.